Tlenowa terapia hiperbaryczna HBOT zwiększa ciśnienie tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen płynie z obszarów o wyższym ciśnieniu do tych o ciśnieniu niższym. Podczas i po urazie akustycznym oraz w ostrej utracie słuchu występuje głęboki spadek natlenienia ślimaka. Podczas ekspozycji na tlen hiperbaryczny w trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej natlenienie w ślimaku wzrasta do 460% i w godzinę po zakończeniu terapii nadal wynosi 60% powyżej normy.
Wraz ze wzrostem ciśnienia tlenu w ślimaku można wpływać na komórki czuciowe ucha wewnętrznego. Komórki te nie mają bezpośredniego zaopatrzenia w naczynia i zależą całkowicie od tlenu dostarczanego w procesie dyfuzji. Wzrost ciśnienia tlenu może zrekompensować niedobór tlenu spowodowany urazem i powoduje mechanizmy biologiczne, które biorą udział w odzyskiwaniu właściwych funkcji ucha.
Komórki rzęsate (zwane inaczej komórkami słuchowymi, rzęskowymi lub włoskowatymi) w uchu wewnętrznym reagują w sposób równomierny na uszkodzenia spowodowane hałasem, wirusami, substancjami ototoksycznymi (toksycznymi dla ucha) lub niedotlenieniem. Komórki rzęsate najpierw puchną i następnie tracą swoją funkcjonalność. Efekt ten jest odwracalny w przypadku drobnych uszkodzeń, a komórki włosowe z niewielkimi uszkodzeniami odzyskują swoją funkcję. W przypadku poważnego uszkodzenia lub jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej niż jeden rok, komórki ulegają degeneracji i zostają zastąpione komórkami niedziałającymi.
W związku z tym większość badań wskazuje, że HBOT jest najbardziej skuteczna w zmniejszaniu ubytku słuchu i szumów w uszach w ciągu pierwszych trzech miesięcy po utracie słuchu lub urazie słuchowym. Jeśli chodzi o samą utratę słuchu, przegląd badań klinicznych z Niemiec pokazuje, że HBOT jest skuteczna w 50% przypadków w zmniejszaniu utraty słuchu o 20 dB lub więcej. Około 11% Pacjentów w pełni odzyskuje słuch.
Jeśli chodzi o szum w uszach, ocena 7766 Pacjentów w trakcie badań klinicznych wykazała u około 30% Pacjentów całkowite ustąpienie szumów usznych. Zmniejszenie intensywności szumu w uszach o 50% nastąpiło u około 70% przypadków leczonych w ciągu 3 miesięcy od wystąpienia objawów. U Pacjentów, w przypadku których szum w uszach trwał ponad 3 miesiące wykazano 50% poprawę intensywności (zmniejszenie szumu) u 30% pacjentów. Po 12 miesiącach przewlekłego szumu w uszach nie zaobserwowano poprawy. Dlatego tak istotnym jest pilne zgłoszenie się na zabiegi w komorze hiperbarycznej.
Źródła:
1.Lamm K.; Simultane Sauerstoffpartialdruckestimmung in der Skala Tympani, Electrokochleographie und Blutdruckmessungen nach Knalltraumata bei Meerschweinchen. HNO 37(1989)48-55.
2Lamm H.; Deer Influx deer hyperborean Sauerstofftherapie auf den Tinnitus und den Horverlust bei akuten und chronischen Innenohrschaden. Otolaryngol Nova 5 (1995) 161-9.
3Fattori B, Berrettini S, Casani A, Nacci A, De Vito A, De Iaco G. Sudden Hypoacusis treated with hyperbaric oxygen therapy: a controlled study. Ear, Nose & Throat Journal Sept. 2001.