Korzystanie z komory hiperbarycznej HBOT w gabinecie Oxygenium nie wymaga wdrażania żadnej specjalnej procedury. Komora pracuje przy ciśnieniu nie przekraczającym 2ATA, co czyni ją urządzeniem całkowicie bezpiecznym.
Uwaga
Przed zabiegiem powinno się spożyć lekki posiłek (najlepiej 2-3 godziny przed), przez 4 godziny przed rozpoczęciem sesji należy unikać gazowanych napojów, a w dniu zabiegu powstrzymać się od spożywania alkoholu pod różną postacią. Niezbędny jest także całkowity demakijaż, a na 2 godziny przed zabiegiem prosimy nie używać żadnych kremów i balsamów. Osoby z nałogiem nikotynowym powinny powstrzymać się z paleniem minimum 4 godziny przed wejściem do kapsuły. Powód? Palenie papierosów ogranicza efekty działania tlenoterapii hiperbarycznej blokując przechodzenie tlenu przez barierę pęcherzykową w płucach, zmniejszając przepływ krwi przez naczynia płucne i obniżenie stężenia tlenu we krwi.
- skorzystanie z toalety,
- zdjęcie biżuterii i wszelkich elementów metalowych oraz protez uzębienia,
- założenie całkowicie bawełnianej lekkiej bielizny. Korzystając z terapii hiperbarycznej musimy mieć ze sobą bawełniany dres (bez żadnych elementów metalowych) lub bawełnianą pidżamę. Przed wejściem do komory hiperbarycznej przebieramy się. Istnieje możliwość zakupu w gabinecie bawełnianego ubrania do terapii hiperbarycznej.
Uwaga
Podczas zabiegu dochodzi do zwiększania ciśnienia w komorze (początek zabiegu) i zmniejszania ciśnienia (koniec zabiegu). Tym wahaniom ciśnienia może towarzyszyć uczucie „zatykania uszu” i przejściowe zaburzenia narządu słuchu (podobnie jak przy lądowaniu samolotem – zwykle o mniejszym nasileniu niż podczas lotu). Aby zniwelować te niedogodności należy: przełykać ślinę (można żuć gumę), poruszać żuchwą, poruszać głową na boki (dotykając barków) lub pochylając głowę do przodu, a także wywołując odruch ziewania. W przypadku wystąpienia uczucia bólu należy wykonywać delikatny masaż za małżowiną uszną.
- ciśnienie jest stopniowo podwyższane
- ciśnienie jest utrzymywane na docelowej wartości
- parametry ciśnienia powietrza i tlenu oraz czas terapii i ilość zabiegów – dostosowuje się indywidualnie.
- ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do wartości ciśnienia atmosferycznego
- po uzyskaniu ciśnienia atmosferycznego, pacjent może opuścić komorę
- pacjent odczuwa lekkość, odprężenie i przypływ energii
Pierwszym krokiem potrzebnym do realizacji sesji jest umówienie terminu zabiegu. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzimy z Państwem podstawowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, ocenimy niezbędne dla skuteczności parametry sesji, poinformujemy o przebiegu zabiegu i poprosimy Państwa o wyrażenie pisemnej zgody na jego realizację.
Wejście do komory hiperbarycznej związane jest z koniecznością zmiany odzieży. Dla Państwa komfortu najlepszym rozwiązaniem jest byście na zabieg przybyli z własną bielizną bawełnianą, najlepiej wygodną i nie powodującą ucisków. W gabinecie dostępne do zakupu są też specjalne bawełniane ubrania przeznaczone do tlenoterapii hiperbarycznej.
Pojedynczy zabieg trwa w zależności od ustalonego z Państwem wyboru od 60 do 90 minut. W komorze przebywacie Państwo w pozycji leżącej, a tlen dostarczany jest do organizmu przy pomocy nałożonej na twarz maski (każdy z Państwa otrzymuje własną maskę przeznaczoną wyłącznie do indywidualnego użycia).
Sesja rozpoczyna się kilkuminutowym „zanurzaniem” (zwiększaniem ciśnienia w komorze do zadanego parametru), następnie trwa podawanie tlenu przy najwyższym poziomie ciśnienia wewnątrz komory, a zabieg kończy się kilkuminutowym „wynurzeniem” (każdorazowo czas kompresji i dekompresji ustalany jest dla Państwa indywidualnie, w celu zapewnienia największego możliwego komfortu).
Podczas przebywania w komorze kategorycznie nie wolno posiadać ze sobą żadnych elementów biżuterii, obrączek, ozdób ani sprzętu elektronicznego lub zapalniczek, a także protez uzębienia i syntetycznych ubrań.
Możecie Państwo w trakcie zabiegu czytać książkę lub skorzystać z naszego systemu audio-video.
Przez cały czas znajdujecie się Państwo pod naszą bezpośrednią kontrolą i możecie w dowolnej chwili komunikować się poprzez system interkom z personelem.
Po zakończonym zabiegu i opuszczeniu komory możecie Państwo natychmiast powrócić do normalnego funkcjonowania i wszystkich zajęć.