Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu ma tlen? Czy wiesz, że odpowiedni poziom utlenowania mózgu zapewnia zdecydowaną poprawę jego funkcji?
Już po kilku sesjach HbOT wykonywanych przy ciśnieniu 2.0 ATA następuje znacząca poprawa w wykonywanych testach neuropsychologicznych, wykazując zwiększoną uwagę, polepszone procesy wzrokowo-przestrzenne i pamięciowe, a także szybkość przetwarzania informacji. Wpływ prawidłowej ilości tlenu w komórkach na ich właściwe i sprawne funkcjonowanie jest bezdyskusyjny i niepodważalny (https://oxygenium.com.pl/blog/glod-tlenowy-i-zespol-chronicznego-zmeczenia/).
Korelacja pomiędzy pracą mózgu, ośrodkowego układu nerwowego, a powstawaniem zaburzeń depresyjnych również jest jednoznaczna.
Zaburzenia depresyjne są jednym z najczęstszych i najbardziej wyniszczających problemów zdrowia publicznego, z ryzykiem wystąpienia, w ciągu całego życia, w skali międzynarodowej wynoszącym ponad 20%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że choroba ta dotyka ponad 4% ludzi na świecie. Jednocześnie w ostatnich latach ma ogromny potencjał wzrostu. Depresja często nawraca; 50%–80% pacjentów ma co najmniej dwa epizody, zwykle o wzrastającym nasileniu i częstotliwości. Objawy zaburzeń depresyjnych mogą być ciężkie, a w najgorszym przypadku depresja jest stanem zagrażającym życiu. Oporność na leczenie farmakologiczne terapii przeciwdepresyjnej jest jedną z najtrudniejszych sytuacji w klinicznym leczeniu zaburzeń afektywnych.
W biologicznych koncepcjach dotyczących przyczyn powstawania zaburzeń depresyjnych wskazuje się na niedobory neuroprzekaźników mózgowych, a także zmiany w strukturze i funkcji mózgu. Istotny wpływ na rozwijanie się zaburzeń depresyjnych wywiera poziom hormonalny organizmu. Na jej gwałtowny rozwój może też wpłynąć stosowanie farmaceutyków, m.in. niektórych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwnadciśnieniowych, glikokortykosteroidów czy leków antyhistaminowych. Kolejną przyczyną jest nadużywanie środków psychotropowych, dopalaczy i narkotyków.
Podstawowe kwalifikowane symptomy depresji to:
- trudności z koncentracją;
- utrata zainteresowań i zdolności odczuwania radości;
- zmniejszona energia, a w efekcie wzmożona męczliwość;
- niska samoocena i mała wiara w siebie;
- poczucie bezwartościowości lub nadmierne poczucie winy;
- poczucie beznadziejności;
- nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie;
- zmiany apetytu lub rytmu snu, bezsenność;
- pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe;
Metody pomocy przy leczeniu zaburzeń depresyjnych wciąż są dyskusyjne, a skutkiem tego procedury nigdy nie są jednorodne. Środki farmakologiczne prowadzą wielokrotnie do powstawania innych zaburzeń, utrudniają funkcjonowanie i zazwyczaj są jedynie rozwiązaniami krótkotrwałymi. Psychoterapia jest procesem długotrwałym, żmudnym i mocno zależnym od relacji pacjent – terapeuta.
Porównując biologiczne przyczyny powstawania zaburzeń z możliwym rzeczywistym wpływem na ich skuteczne eliminowanie lekarze, naukowcy i terapeuci słusznie co raz częściej sięgają po hiperbaryczną terapię tlenową jako metodę wspomagającą procesy leczenia depresji. Zarówno w Chinach, jak i Stanach Zjednoczonych w ostatnich kilku latach wykonano panele badań klinicznych, których wyniki opublikowano już w National Library of Medicine (PubMed) – największym zbiorze literatury medycznej i naukowej na świecie. Wszystkie wykonane badania kliniczne jednoznacznie potwierdziły wyjątkowo korzystny wpływ HbOT na procesy zdrowienia Pacjentów. Serie zabiegów w komorach hiperbarycznych wykonywane w intensywnych cyklach przy ciśnieniach przekraczających minimalny próg 1.5 ATA (zazwyczaj stosowano ciśnienie nie niższe niż 2.0 ATA) we wszystkich przypadkach pokazały skuteczność terapii hiperbarycznej tożsamą z farmakoterapią lub psychoterapią. Jednocześnie komora hiperbaryczna w odróżnieniu od leczenia farmakologicznego nie przyniosła żadnych skutków ubocznych. Nie bez znaczenia pozostał też fakt dodatkowych benefitów płynących z HbOT w postaci ogólnoustrojowej i wielopoziomowej poprawy kondycji organizmu.
W naszych doświadczeniach z zabiegami terapii hiperbarycznej możemy jedynie w praktyce potwierdzić oczywiste wyniki tych badań. W setkach przypadków osób korzystających z komory hiperbarycznej z kompletnie innych przyczyn, każdy potwierdza, że regularne zabiegi prowadzą do zdecydowanej poprawy nastroju, poprawy koncentracji i sprawności umysłowej, zwiększonej aktywności i tolerancji dla wysiłku fizycznego i psychicznego, redukcji zmęczenia i eliminowania bezsenności. Do zwykłej poprawy humoru także!
My wiemy jak prawidłowo poprowadzić taką terapię!
Wnioski z opublikowanych badań klinicznych cytujemy poniżej (materiał źródłowy – PubMed):
„Wpływ HBO na depresję i lęk jest podobny do psychoterapii. Terapia HbOT może znacząco poprawić funkcjonowanie układu nerwowego i codzienne czynności u pacjentów, czego jednocześnie nie może zastąpić ani psychoterapia, ani rutynowa terapia rehabilitacyjna.”
„Ponadto wyniki badań klinicznych potwierdzają, że HbOT jest podobne do psychoterapii w łagodzeniu problemów psychologicznych.”
Przy opracowaniu powyższego tekstu korzystaliśmy z informacji dostępnych na stronach National Library of Medicine ( pubmed.ncbi.nlm.nih.gov )