Systematyczne stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej HBOT powoduje zmniejszenie odwodnienia organizmu oraz likwidację stanów „zakwaszenia mięśni”. Dzięki terapii osiągamy zdecydowane postępy w regeneracji po wysiłku i szybciej odzyskujemy pełną sprawność i wydolność organizmu. To właśnie dlatego komora hiperbaryczna stała się nieodzownym elementem przygotowania zawodowych sportowców w cyklu treningowym.
Zawodnik czołowego polskiego klubu ANKOS MMA Piotr Kuberski w trakcie przygotowań do kolejnej walki podczas gali MMA w komorze hiperbarycznej Oxygenium. Cykl przygotowawczy w komorze hiperbarycznej obejmował 10 zabiegów 120 minutowych wykonywanych każdego dnia przy ciśnieniu 150kPa realizowanych na 14 dni przed walką.
Działanie tlenoterapii hiperbarycznej HBOT jest nazywane naturalnym dopingiem. Zgodnie z orzeczeniem World Anti-Doping Agency Światowej Agencji Antydopingowej potwierdzonym zostało jednoznacznie, że zabiegi w komorze hiperbarycznej prowadzą do znaczącego zwiększenia wydolności organizmu. Jednocześnie komitet wykonawczy agencji powstrzymał się od dodania zabiegów HBOT do listy zakazanych substancji i metod, uznając terapię za działanie w pełni naturalne i zgodne z przepisami antydopingowymi oraz fair play.
W trakcie uprawiania sportu, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie uszkodzenia tkanek miękkich są zdarzeniami częstymi. Zastosowanie tlenowej terapii hiperbarycznej u zawodowych sportowców powoduje wyraźne skrócenie czasu powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Dzięki temu HBOT znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie w lekkoatletyce, piłce nożnej, hokeju (NHL), koszykówce (NBA) czy sportach walki (szczególnie boks i MMA). Komory hiperbaryczne, zazwyczaj jednoosobowe, znajdują się w standardowym wyposażeniu coraz większej ilości klubów sportowych, a dodatkowo są prywatną własnością wielu znanych i osiągających sukcesy sportowców. Terapia hiperbaryczna stosowana łącznie z zabiegami fizykoterapeutycznymi i rehabilitacyjnymi pozwala na skrócenie czasu trwania dolegliwości oraz znaczące obniżenie kosztów leczenia. W medycynie sportowej komora hiperbaryczna staje się coraz częściej standardowym uzupełnieniem nie tylko w rehabilitacji, ale i w przygotowaniu zawodnika.
Podstawowe korzyści dla sportowców wynikające z zabiegów w komorze hiperbarycznej:
• poprawa wydolności i kondycji fizycznej,
• regeneracja organizmu po wysiłku,
• regeneracja mięśni, zmniejszenie zakwaszenia,
• rekonwalescencja urazów sportowych,
• rekonwalescencja po urazach kości i tkanek miękkich kończyn,
• znacząca poprawa metabolizmu,
• redukcja tkanki tłuszczowej,
• przyspieszenie procesów rekonwalescencji,
• zmniejszenie odwodnienia organizmu,
• podwyższenie poziomu tlenu w tkankach